CPHR V DENNEJ TLAČI

23.06.2003 - PRAVDA

Tri štvrtiny domácností budú od augusta škrtať

Patricia Ďurišková, Martin Jaroš  

BRATISLAVA - Skromnejšie a menej kvalitne. Takto zrejme bude žiť väčšina Slovákov po zvýšení spotrebných daní. Niekde pritom ľudia nakupujú a jazdia za drahšie už dnes, hoci o vyšších daniach poslanci rozhodnú až tento týždeň. Obchodníci totiž so zvýšením cien na parlament nečakali a zapýtali viac okamžite.

Od augusta by mali v dôsledku úpravy daní zdražieť cigarety - približne o 11 korún, pivo zhruba o 1,40 Sk a benzín asi o štyri koruny. Podľa niektorých ekonómov však možno čakať, že vzhľadom na drahší benzín do dvoch-troch mesiacov ľudia viac zaplatia aj za ostatné tovary vrátane potravín. Iní sú zasa presvedčení, že sa tak nestane.

"Vzrastú výdavky na každodenný život," očakáva prognostik SAV Pavol Kárász. V tomto roku podľa neho stúpnu ceny o desať percent. Bez zvýšenia spotrebných daní by to bolo asi sedem percent. Vyššie dane však podľa neho v priebehu dvoch-troch mesiacov spôsobia ďalší nárast, okolo 2-3 percent. Znamená to, že mlieko, ktoré vlani stálo 20 korún, bude ku koncu tohto roka o dve koruny drahšie.

"Žiadne nepriame dosahy drahších pohonných hmôt na iné tovary neočakávame," má opačný názor analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.

"Treba si uvedomiť, že ceny benzínu mali v poslednom období skôr klesajúcu tendenciu, ale neprejavilo sa to na zlacnení potravín ani iných tovarov. Znamená to, že ušetrené peniaze za dopravu zostali podnikateľom k dobru. Teraz sa cena benzínu zvýši, ale nákladovo na tom firmy budú tak ako kedysi, keď bol benzín drahší," dodal. Podľa neho bude mať na stále ceny vplyv aj konkurencia. "Tá je pri výrobe aj predaji taká silná, že potravinári si jednoducho nebudú môcť dovoliť zvýšiť ceny," myslí si.

"My sme museli ceny zvýšiť už dnes. Dodávatelia nám ich už totiž zvýšili približne o päť-desať percent," pripomína poznatky z praxe riaditeľ Mestského podniku služieb v Senici Ján Bachura. Pod ich podnik patria napríklad niektoré reštaurácie či vývarovne. V nich zdraželo už aj pivo. "Ľudia nám nadávajú, ale my nemôžeme nič robiť. Sme odkázaní na výrobcov, ktorí zvýšili ceny, a keďže nakupujeme za drahšie, musíme aj drahšie predávať," vysvetľuje.

V súčasnosti už mierne zdražel aj benzín, podľa ekonómov sa však nedá povedať, či je to len pre zmenu cien ropy na svetových trhoch, alebo aj ako reakcia na chystanú zvýšenú daň. Keď však vzrastie jeho cena o štyri koruny, človek, ktorý dochádza za prácou a denne precestuje autom 30 kilometrov, zaplatí na benzíne mesačne asi o 150 korún viac. To za predpokladu, že jeho auto má spotrebu šesť litrov na sto kilometrov.

Napriek vyšším cenám väčšina ľudí podľa expertov svoje návyky nezmení. "Nedá sa menej jesť, mnohí sa nezrieknu ani cigariet. Ľudia budú šetriť, ale urobia všetko pre to, aby sa svojich zvykov nemuseli vzdať. Budú kupovať lacnejšie a menej kvalitné veci," očakáva riaditeľ Centra pre hospodársky rozvoj Luboš Vagač. Najlepšia situácia bude podľa neho v Bratislave, kde je najväčšia konkurencia, ktorá dokáže stlačiť ceny nadol.

"Čím vyšší príjem, tým menej domácnosť pocíti vyššie ceny," pripomína Kárász. Odhaduje, že sa to nedotkne ľudí, ktorí zarábajú okolo 30-tisíc korún. Aj tí síce podľa neho minú viac, ale u nich sa to prejaví tak, že ku koncu mesiaca budú mať na svojom účte menej peňazí, škrtať však nebudú musieť.

Odborári odhadujú, že približne len štvrtina ľudí si bude môcť žiť na rovnakej úrovni ako dnes. "Chceme vyjednať v kolektívnej zmluve taký nárast platov, aby vykryl zdražovanie aj pre robotníkov, teda o deväť až desať percent. Zamestnávatelia síce zatiaľ nesúhlasia, ale my sme odhodlaní za to aj štrajkovať," povedal predseda kováckych odborárov Emil Machyna.

Ministerstvo financií nechce vyčísliť, aký dosah bude mať na rodinu zvýšenie spotrebných daní. K tomu kroku prostúpilo potom, čo pri tvorbe štátneho rozpočtu na tento rok nesprávne vypočítalo jeho príjmy.

Rezort odhaduje, že cenová hladina by sa mala v dôsledku týchto opatrení zvýšiť o pol druha percenta. "Odmietame vyčísľovať, akou sumou sa vyššie dane dotknú rozpočtov domácností, keďže ide o veľmi špecifické tovary," povedal poradca ministra financií Peter Papánek. V prípade rastu cien benzínu odhadujeme, že sa tým zvýšia výdavky priemernej domácnosti o pol percenta," dodal Papánek. Ministerstvo odhaduje, že priemerná rodina dá na benzín zhruba o 110 korún mesačne viac ako doteraz.

Podľa odborov sa výdavky rodín zvýšia mesačne asi o 500 korún. "Myslím, že v mnohých rodinách sa obmedzí aj kupovanie piva či cigariet," predpokladá Machyna.

Niektorí analytici nesúhlasia. "Predpokladáme, že cenová hladina sa v dôsledku zvýšenia spotrebných daní zvýši celkovo o niečo cez jedno percento. Väčšia časť tohto nárastu sa však zrejme prejavuje už teraz, napríklad cena cigariet," myslí si analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Podľa neho by v tomto mesiaci mali ceny narásť o 0,6 percenta a po zvýšení daní o ďalšieho pol percenta. "Potom sa však vývoj vráti do normálnych koľají a koncom leta sa môžeme dočkať aj toho, že ceny mierne klesnú," dodal.

 

© CPHR 1996 - 2000