CPHR V DENNEJ TLAČI

14.05.2003 - PRAVDA

Ani po zdražení nebude horšie, tvrdia ekonómovia 

Patricia Ďurišková 

BRATISLAVA - O tri a pol tisíca korún viac ako dnes minie za mesiac každý člen priemernej slovenskej domácnosti, ak Slovensko vyrovná svoje ceny s EÚ. V súčasnosti tu totiž ľudia nakupujú zhruba o šesťdesiat percent lacnejšie ako v únii. A to najmä potraviny či rôzne služby. Oveľa nižšie sú však aj platy. Konkrétne o šesť sedmín, keď nedosahujú ani 15 percent priemerných platov v únii. Upozorňuje na to správa o sociálnej situácii Slovákov, ako aj správa Európskej komisie.

Pracujúci ľudia na Slovensku sa však podľa ekonómov nemusia báť neúmerného zdražovania. "Vyrovnávací proces síce nezvrátime, ale nepôjde to naraz, a už vôbec nie hneď po vstupe do únie," tvrdí Michal Džačovský zo Slovenskej ratingovej agentúry. Životná úroveň ľudí by sa podľa neho nemala zhoršiť.

Obchodníci totiž podľa Džačovského nebudú môcť príliš zvýšiť ceny. "Nikto by to nekúpil, preto všetko pôjde postupne," spresnil. Pripustil aj možnosť, že niektoré zahraničné firmy v snahe uspieť napríklad na slovenskom potravinárskom trhu prídu s dumpingovými cenami. "Takže výrobky zlacnejú, zlikvidujú sa domáci výrobcovia a potom ceny opäť vzrastú. Všetko však závisí od konkurencie a toho, ako zareagujú trhy," dodal Džačovský.

Napriek tomu, že lacná pracovná sila láka zahraničných investorov, odborníci očakávajú aj rast platov. "S výhodou lacnej pracovnej sily nebudeme dlho operovať," upozorňuje riaditeľ Centra pre hospodársky rozvoj Luboš Vagač. Musí sa totiž podľa neho prihliadať aj na kvalitu práce. "Ak je niekto kvalifikovaný a na Slovensku mu ponúknu plat 20-tisíc korún a v Rakúsku 100-tisíc, nikto ho tu neudrží. Takže aj platy sa zvýšia, všetko však pôjde postupne," uviedol Džačovský.

Vagač zdôraznil, že rozdiely medzi Slovenskom a niektorými krajinami EÚ sa nevyrovnajú ani po niekoľkých rokoch. "Horšie by sa však ľudia v žiadnom prípade nemali mať a za svoje peniaze si budú môcť dovoliť kúpiť minimálne to, čo dnes, prípadne viac. Nie menej," predpokladá.

 

© CPHR 1996 - 2000